Jūlijs, lai gan ir vasaras mēnesis, neatbrīvo no dažiem dārzkopības darbiem. Galu galā regulāra kopšana, īpaši jūlija karstumā, ir nepieciešama, lai augi veselīgi attīstītos un iegūtu labu ražu.
Ko darīt dārzeņu dārzā jūlijā
Katram augam ir nepieciešama kopšana – aizsardzība pret nezālēm, augsnes uzirdināšana, bagātīga laistīšana.
Lai raža būtu laba, ieteicams par katru kultūru rūpēties atbilstoši tās īpatnībām:
Papildus regulārai laistīšanai un barošanai savlaicīgi jānovāc raža, lai novērstu pārpurvošanos un veicinātu jaunu augļu augšanu.
Burkāni: jāveic retināšana, atstājot spēcīgākos augus – saglabājot 4 cm attālumu starp tiem un lietojot kāliju saturošu mēslojumu.
Kāposti: ieteicams novākt agrīnas šķirnes, lai tās neplaisātu no pārgatavošanās. Vēlās un vidēji vēlās šķirnes jābaro ar organiskiem savienojumiem un jāaizsargā no kaitēkļiem; ziedkāposti jāaizsargā arī no saules gaismas.
Bietes: šī kultūra būtu jāretina, atstājot 10-13 cm atstarpes starp augiem.
Tomāti: Tomātiem jūlijā nepieciešama regulāra apgriešana, lai nodrošinātu barības vielu nokļūšanu līdz augļiem. Turklāt 2-3 dienas pirms tomātu ražas novākšanas ieteicams aizsargāt augus pret fitoftoru, izmantojot biopreparātus.
Ķiploki: šo augu var novākt jūlijā, izrokot sīpolus, sasienot tos saišķos un pakarinot žāvēties.
Sīpoli: jūlijā augs jāaizsargā no sīpolu mušas. Turklāt ieteicams regulāri laistīt un ravēt dobes, pārtraucot laistīšanu 2-3 nedēļas pirms sīpolu novākšanas.
Kartupeļi: papildus jauno kartupeļu ražas novākšanai, vidējie un vēlīnie kartupeļi jāaizsargā no fitoftoras, neaizmirstot par laistīšanu.
Jaunu kultūru sēšana
Papildus ražas novākšanai jūlijā ieteicams sēt augus ar īsu veģetācijas periodu. Piemēram, redīsus, rāceņus, salātus, dilles, spinātus.
Ko darīt jūlijā augļu koku dārzā
Augu laistīšana dārzā
Tas ir obligāts darbs vasarā, īpaši karstajā laikā. Galu galā nepietiekams mitruma daudzums negatīvi ietekmē augļus, tie nenogatavojas līdz vajadzīgajam lielumam. Tāpēc laistīšanai jābūt bagātīgai, 1-2 spaiņi lielajiem kokiem ir par maz. Atkarībā no koka vecuma un lieluma ūdens daudzums, ko ieteicams izvēlēties laistīšanai, var būt 50-100 litri katram eksemplāram.
Taču ir svarīgi aplaistīt koku ne tikai pie stumbra, bet arī samitrināt augsni ap to. Nedrīkst aizmirst par iecienītajiem ogu krūmiem, īpaši avenēm – tieši jūlijā šis augs ražo augļus. Tomēr atšķirībā no koku laistīšanas ogu augus drīkst laistīt tikai zem saknēm, lai izvairītos no sēnīšu izplatīšanās.
Augu aizsardzība un apstrāde pret kaitēkļiem
Augļu koku stāvokļa pārbaude: visvienkāršākais veids, kā atbrīvoties no kaitēkļiem vai glābt koku no slimības, ir rīkoties nekavējoties. Tāpēc jāpievērš uzmanība pēkšņai plankumu parādībai uz lapām, bojājumiem lapu malās vai dzinumu formas izmaiņām.
Profilaktiskā apstrāde: šī darbība palīdz aizsargāt augu no kaitēkļiem, lai novērstu kultūraugu slimību attīstību. Ieteicams apsmidzināt augus ar fungicīdiem un insekticīdiem saskaņā ar ražotāja ieteikumiem.
Kultūru aizsardzība pret putniem: ir svarīgi uzstādīt speciālus putnu atbaidītājus vai putnu tīklus, lai pasargātu kultūras no vārnām, strazdiem un strazdiem.
Augu barošana
Līdz ar augļu parādīšanos kokiem un augiem ir nepieciešams arvien vairāk barības vielu. Tāpēc papildus ieteicams lietot noderīgas vielas kopā ar laistīšanu – 1-2 reizes jūlijā.
Ieteicams izvēlēties slāpekli un kāliju saturošus mēslošanas līdzekļus, izmantojot veikala līdzekļus vai organiskos savienojumus.
Auga vajadzību var noteikt pēc šogad parādījušos dzinumu garuma – ja tie nav garāki par 30 cm, ieteicams veikt mēslošanu.